You are here

Náš region

 Beskidy

BESKYDY

Beskydy jsou drsné hory, jejichž krása a syrovost vezme dech. O pořádné výšlapy tady není nouze, a každý z nich je odměněn úžasným pohledem na horské panorama či do podhůří.

Královnou Beskyd je Lysá hora, na kterou mnozí chodí opakovaně, nejenom proto, že sem vede mnoho cest, ale hlavně proto, že z Lysé hory se zdá, že nám Beskydy leží u nohou.

 LysaHora

LYSÁ HORA

Lysá hora je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. Už od pradávna ji obestírají pověsti o jejím nebezpečí pro návštěvníky. Částečně i proto, že Lysá hora je vlivem nadmořské výšky přesahující 1300 m n. m. jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v České republice. Lysá hora je také velmi bohatá na sníh – sněhová pokrývka kulminuje v březnu a obvykle přesahuje 2 m.

Lysá hora leží na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Na hřebeni pod Lysou horou se nachází mohyla Ivančena (925 m) na památku popravených skautů.

Na holém (lysém) vrcholu od roku 1980 funguje i radiotelekomunikační vysílač vysoký 78 metrů tvořící charakteristickou dominantu Lysé hory. Kromě toho je zde je meteorologická stanice z 50. let a právě teď zde roste věrná kopie původní Bezručovy chaty z roku 1935, která v 70. letech vyhořela.

 Radegast-na-Radhosti

RADHOŠŤ A SOCHA BOHA RADEGASTA

Radhošť (1129 m n. m.) je nejzápadnější vrchol Moravskoslezských Beskyd. Na jeho vrcholu stojí poutní kaple z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1931 od sochaře Albína Poláška.

Albín Polášek je i autorem sochy boha Radegasta, na kterou narazíte na stezce mezi Pustevnami a Radhoštěm. Pro Slovany bylo toto místo kultovní, naši předkové se snažili si obřady naklonit Radegasta - boha úrody, stád a pohostinství.

První dřevěný model sochy Radegasta vytvořil Albín Polášek už v roce 1925. Socha byla ztvárněna s býčí hlavou, rohem hojnosti a s valašskými krpci. Poté vytvořil sochu z umělého kamene s železnou vložkou, která byla v roce 1931 převezena na Radhošť.

Kolos však špatně odolával klimatickým vlivům, proto ho Ústav památkové péče přemístil do haly ve frenštátské radnici. Výrobu odolnější kopie sochy Radegasta ze žuly zaštítil pivovar Radegast, výroba zabrala dva roky práce kamenosochařů. Socha byla na své původní místo vrácena v roce 1998.

 Pustevny

PUSTEVNY

Pustevny (1018 m n. m.) je sedlo v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Radhoště, které patří k obci Prostřední Bečva. Bylo pojmenováno po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století na návrh Dušana Jurkoviče. Nachází se zde lyžařské středisko a vede sem sedačková lanovka. Ale praví chlapi cestu na Pustevny dojdou pěšky!

Nejznámějšími stavbami na Pustevnách jsou chaty Libušín a Maměnka – dřevěné srubové secesní stavby s bohatým dekorem typickým pro Valašsko a slovanskou lidovou architekturu vůbec.

 roznov

VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM

Valašské muzeum v přírodě je moravský skanzen nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Nejstarší částí muzea je Dřevěné městečko, které bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1925. Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea a shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly.

KONTAKT:

Palackého 147, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm

Telefon: +420 571 757 111

e-mail: prohlidka@vmp.cz, provoz@vmp.cz

web: www.vmp.cz

 DOV9

DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE

Důl Hlubina, vysoké pece, koksovna Vítkovických železáren

Důl, pece a koksovna tvoří dohromady areál nazývaný také „Ostravské Hradčany“ a nabízí Vám mimo jiné jedinečnou vyhlídku z vysoké pece z výšky téměř 70 m na Ostravu a její okolí! Dokonalý technologický celek je národní kulturní památkou a byl díky své výjimečnosti zapsán i na seznam Evropského kulturního dědictví. Bývalý plynojem se proměnil v multifunkční aulu Gong, speciální skipový výtah, který dřív dopravoval rudu do hrdla vysoké pece, Vás vyveze na Vysokou pec č. 1. V bývalé energetické ústředně, tzv. U6 Vás čeká Malý svět techniky – interaktivní muzeum ve stylu vědecko-fantastických knih Julese Verna pro malé i velké.

Dolní oblast Vítkovice je jedinečným industriálním areálem z 1. pol. 19. století, jehož jednotlivé významné technické objekty a zařízení byly od počátku 90. let minulého století prohlašovány za kulturní památky. Celý areál byl vzhledem ke své výjimečnosti prohlášen roku 2002 za národní kulturní památku.

V těchto místech stávala již původní pudlovací pec z r. 1828, založená arcibiskupem Rudolfem, první toho druhu v celé rakouské monarchii. První vysoká pec zde byla uvedena do provozu v roce 1836. Nedílnou součástí celého výrobního řetězce se stal i důl Hlubina z roku 1843. Bezprostředně zde na sebe navazoval celý technologický tok těžby uhlí, koksovny a výroby železa, jenž nemá v České republice obdoby. V roce 2008 byl areál zapsán na seznam Evropského kulturního dědictví.

KONTAKT:

Dolní oblast Vítkovice

Multifunkční aula Gong

Ruská 2993, 706 02 Ostrava-Vítkovice

Telefon: +420 724 955 121

web: www.dolnivitkovice.cz

KONTAKT:

U6 – Malý svět techniky

Ruská 2993, 706 02 Ostrava-Vítkovice

Telefon: +420 726 902 597

web: www.svet-techniky-ostrava.cz

landek

HORNICKÉ MUZEUM V LANDEK PARKU

Největší hornické muzeum v České republice nabízí poznání, odpočinek i zábavu. Jednotlivé expozice mapují vývoj těžby uhlí na Ostravsku a Karvinsku, přestavují i historii báňského záchranářství. Součástí prohlídkových tras je i systém podzemních štol, kam sfáráte původní těžní klecí vybavenou audiovizuálním simulátorem opravdového sešupu do těžní jámy. Nenechte si ujít jízdu původním důlním vláčkem. Volnočasový areál Landek Park nabízí i různé sportovní aktivity.

Parkování dostupné

KONTAKT:

Landek Park

Pod Landekem 64, 725 29 Ostrava-Petřkovice

Tel.: +420 602 532 414

web: www.landekpark.cz

 Stadion-Bazaly

BAZALY

Stadion Bazaly – to místo je posvátné. Tady prožily generace baníkovských fanoušků okamžiky smutku i obrovské radosti.

Právě tady porazil Baník slavný Bayern Mnichov. Bazaly neztratily nic ze svého kouzla a pro Baníkovce jsou mekkou, do které putují ze všech koutů regionu na každý domácí zápas Baníku, jehož oficiálním pivem je Radegast.

 technotrasa

STEZKA TECHNICKÝCH ATRAKTIVIT

Od roku 2012 je pivovar Radegast jedním z 12 turistických zastavení jako součást „Stezky technických atraktivit“ Moravskoslezského kraje. Cílem projektu je prezentovat náš kraj jako oblast plnou atraktivních technických památek. Informace o technických památkách, termíny a detaily k víkendovým akcím s lákavým programem plánované v rámci projektu Industriální atraktivity v Moravskoslezském kraji a bonusových programech, spojených s touto stezkou, najedete na webu.

web: http://technotrasa.msregion.cz/

ŠTRAMBERSKÁ TRÚBA

ŠTRAMBERSKÁ TRÚBA

Hrad Štramberk - 1. strážní hrad Valašského království - tvoří výraznou dominantu nejen malebného městečka Štramberk, nad jehož severozápadním okrajem historického centra se tyčí, ale celé Lašské brány Beskyd. Z kdysi mohutného středověkého hradu se do dnešních dob zachovalo několik hradebních zdí hlavně vnitřního hradu a především rekonstruovaná strážní hradní věž sloužící jako turistická rozhledna. Trúba či „Kulatina" - jak je věž ve zdejším kraji lidově nazývána, se stala symbolem hradu, krásného města i zdejšího malebného regionu.

KONTAKT

Kopec 77, 742 66 Štramberk

GPS: N: 49°35'32.29", E:18°6'58.31

Telefon: +420 774 668 045

e-mail: truba@valasske-kralovstvi.cz

web: http://www.stramberskatruba.cz

Muzeum

REGIONÁLNÍ MUZEUM V KOPŘIVNICI, O.P.S.

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete stálou expozici Emila a Dany Zátopkových a 3 muzea – Lašské muzeum, Muzeum Fojtství a Technické muzeum Tatra, kde můžete navštívit nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

 

Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity.

 

KONTAKT:

Technické muzeum Tatra

Záhumenní 367/1, 742 21 Kopřivnice

Telefon: +420 556 49 2280

Fax: +420 556 49 3780

e-mail: recepce@tatramuzeum.cz

web: www.tatramuseum.com

www.tatramuzeum.cz

PIVNÍ STEZKA BESKYDAMI

PIVNÍ STEZKA BESKYDAMI

Vítejte na Beskydské pivní stezce, která vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Tato stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku. Turistům se tak nabízí možnost při svých výletech po Beskydech navštívit místní pivovary, ochutnat a poznat způsob přípravy mnoha druhů piv.

KONTAKT:

Destinační managment turistické oblasti Beskydy-Valašsko o.p.s.

Náměstí Svobody 6

738 01 Frýdek-Místek

Tel.: +420 558 638 256

email: dm@beskydy-info.cz

web: http://www.beskydyportal.cz/cz/objekt/pivni-stezka-beskydami