You are here

Historie

V Nošovicích vaří sládci pivo Radegastu už více než 40 let. Za tu dobu se toho hodně změnilo a pivovar prošel několika etapami modernizace. Nezměnila se ale receptura ani postup vaření piva Radegast, a tak zůstává stejná i jeho chuť, výrazná hořkost a správný říz.

Historické milníky

Dokončena 2. etapa  prohlídkové trasy pivovarem Radegast
2012

Dokončena 2. etapa prohlídkové trasy pivovarem Radegast

Významnou inovací za 1,5 mil. Kč prošla před začátkem turistické sezóny exkurzní trasa pivovarem, jejímž cílem bylo stále zlepšovat komfort pro návštěvníky, informační hodnotu a zážitek z návštěvy pivovaru. Nově turisté nahlédnou i do ležáckého sklepa, což dříve nebylo možné. A to z místnosti připomínající velký sud, ve které nechybí poutavá expozice o vývoji ležáckých sklepů a bednářského řemesla. Na trase vznikly nové zastávky s informačními panely. U provozů, kam z bezpečnostních důvodů nelze vstoupit, byly nainstalovány velkoplošné obrazovky, na nichž návštěvníci uvidí alespoň záběry zevnitř. To se týká například sladovny, kde přibylo i názorné schéma výroby sladu. I díky investicím do Návštěvnického centra a trasy se pivovar Radegast stal v roce 2012 součástí projektu Industriální atraktivity v Moravskoslezském kraji.

2010

Dokončena 1. etapa prohlídkové trasy pivovarem Radegast

Ke 40. výročí pivovaru nadělil pivovar všem příznivcům správně hořkého piva nové lákadlo - zbrusu nové Návštěvnické centrum – Radegastovu svatyni. Ta doplnila tradiční prohlídky pivovaru. Interiérové řešení je inspirováno beskydskou přírodou, která dává pivu Radegast základ v podobě vynikající vody z Morávky. Významnou část interiéru pokrývá expozice o historii piva Radegast. Součástí je také kinosál, ve kterém si návštěvníci prohlédnou tematické filmy. Nechybí ani prodejna s širokou nabídkou předmětů z kolekce Radegast.

2008

uvaření desetimiliardého piva za celou historii pivovaru

1998

dosažení mety 2 mil. hl piva uvařeného za rok

Zatímco se v roce 1988 v pivovaru vystavilo asi 1 mil. hl piva, v roce 1998 poprvé Radegast ve své historii pokořil dvoumilionovou hranici vystaveného piva. V roce 1999 pak dosáhl tržního podílu na tuzemském trhu téměř 14 % (oproti 7 % z roku 1992).

1997

dokončení výstavby cylindrokónických tanků

V r. 1997 byla dokončena výstavba cylindrokónických tanků, jejímž cílem je navýšení výrobní kapacity pivovaru v úseku hlavního kvašení a dokvašování. Investice umožňuje zvýšení celkové produkce pivovaru na 2,4 mil. hl piva ročně. Pivovar má jednu z nejmodernějších plně automatizovaných linek na stáčení ve střední Evropě s kapacitou 50 tisíc lahví za hodinu. Byla uvedena do provozu v roce 1998.

1994

zprovoznění nové varny

V roce 1994 byla uvedena do provozu nová varna, jejíž kvalita odpovídá nejvyššímu světovému standardu. V pivovaru byla postavena jedna z prvních filtračních linek se stabilizačním filtrem a linka na stáčení do sudů. Průkopnicky zde přešli z hliníkových sudů na nerezové KEG sudy.

1988

překročení hranice 1 mil. hl piva uvařeného za rok

1970

uvaření první várky piva

Várka byla uvařena 3. prosince 1970.

1966

položení základního kamene pivovaru

V 60. letech bylo rozhodnuto najít na severní Moravě vhodnou lokalitu pro výstavbu moderního pivovaru s velkou kapacitou soustředěnou na jediném místě. Po pečlivém vyhodnocení byla vybrána obec Nošovice. Základní kámen pivovaru byl položen 7. července 1966.